A bőrünk egy olyan bonyolult, mégis kifinomult szerv, amely számos rétegből áll, hogy testünket megvédje a külső környezeti stresszhatásoktól vagy a mikroorganizmusoktól. Ahhoz, hogy bőrünk egészséges maradjon és normálisan működjön, bőrünk egy védőréteggel vagy közismert nevén "barrier" van felépítve. Olvasd el a teljes cikket, ha többet szeretnél megtudni a bőr védőrétegről, arról, hogyan tarthatod egészségesen, hogyan előzheted meg a sérülését, és mit tegyél, ha ez akaratlanul is, de megsérül.
Mi az a barrier vagy más néven bőr védőréteg?
A bőr védőréteg a bőrünk legfelső rétegének, a stratum corneumnak a része. Ez szarurétegsejtekből (bőrsejtekből) és lipidrétegből áll, amely összeragasztja őket. Ezt a struktúrát "tégla-malter" szerkezetnek is nevezik - a corneociták mint a tégla, a lipid pedig mint a malter. A lipidréteg szabad zsírsavakból, koleszterolból és ceramidokból áll. Legjobb állapotában a bőr védőréteg lekoptatja a felső rétegét, ahol bőrünk természetes módon hámlasztja magát, megőrizve bőrünk nedvességét és megvédve az allergéneket attól, hogy bejussanak és irritációt okozzanak.
Stratum corneum
A Stratum corneum a bőr külső rétege (epidermisz). A test és a környezet közötti elsődleges gátként szolgál.
A hámréteg öt rétegből áll:
stratum basale: az epidermisz legmélyebb rétege, amely kuboidális és oszlopos sejtekből áll.
stratum spinosum: olyan bőrsejtekből áll, amelyeket desmosomák kötnek össze, így ezek a sejtek mikroszkóp alatt tüskésnek tűnnek.
stratum granulosum: olyan bőrsejtekből áll, amelyek szemcséket tartalmaznak, amelyek a külső bőrréteg kialakulásához hozzájáruló összetevőket tartalmaznak.
stratum lucidum: vékony, világosabbnak tűnő réteg, amely csak a tenyéren és a talpon van jelen.
stratum corneum: a bőr legkülső rétege, amely nagyon rugalmas és specializált bőrsejtek és keratin rétegéből áll.
A bőr barrier károsodásának okai
Bőr védőrétegünk számos lehetséges okból sérülhet. Ha sérül, a bőrsejtek közötti szoros elrendeződés megszűnik, ezáltal a külső irritáló anyagok sokkal könnyebben bejutnak a bőrünkbe, és több víz távozik a bőrünkből. A sérült bőrt könnyen irritált, kiszáradt és hámló bőr jellemzi, amely piros, irritált, feszülő, ugyanakkor nagyon zsíros is egyben.
Ismerősen hangzik ez neked? Amikor ezek a semmiből történnek, valószínűleg megsérült a bőrgát. Mielőtt megtanulnánk, hogyan kezeljük, jobb, ha felkutatjuk a kiváltó okukat, hiszen némelyiket a saját bőrápolási hibáink okozhatják, amelyeket a jövőben megelőzhetünk. Íme a sérült bőr védőréteg néhány leggyakoribb oka:
A sérült barrier gyakori külső okai az alapvető rutinunktól kezdve egészen a környezeti tényezőkig terjedhetnek, mint például:
1. Túlzott vagy agresszív mosás
A vízzel és a durva tisztítóval való túlzott érintkezés is okozhat sérült bőrt. Ez eltávolíthatja a bőrünk természetes lipidgátját, és ahelyett, hogy megvédi a bőrt a szennyeződésektől, károsíthatja a bőr első védőrétegét, amely a védelem nagy részét biztosítja.
2. Túlzottan hámlasztás
Jelenleg egyre többféle hámlasztó termék található meg a piacon (fizikai és kémiai), és a bőrápolási rutinban az azonnali kielégülésre való hajlam kezd eluralkodni így a túlzásba vitt hámlasztás mostanában egyre gyakoribb probléma. Amikor túlságosan hámlasztod a bőrödet, nemcsak a bőr felső rétegén lévő nem kívánt elhalt hámsejteket távolítod el, hanem a funkcionális "bőr barriert" is, amely eleve azért van jelen, hogy megvédjen. Mindig légy figyelmes a hámlasztó termékek használata közben, és figyelj a bőrödön mutatkozó eltérésekre; ez lehetővé teszi, hogy szükség esetén MEGSZÜNTESD a hámlasztást.
3. Szennyezés, rossz vagy száraz levegőminőség
Kutatások kimutatták, hogy a légszennyezés és a száraz levegő hatással lehet a bőrünk védőrétegére. Így nagyon gyakori, hogy az emberek érzékeny és viszkető bőrt tapasztalnak, amikor a levegő minősége rossz. Ezért a legjobb, ha szennyezés idején korlátozzuk a szabadtéri tevékenységeket, a szabadban "védőmaszkot" és "védőruházatot" viselünk, a lakótérben pedig légtisztítót használunk a levegő tisztán tartása érdekében. Ez nem csak a bőrödnek, hanem általában véve az általános egészségednek is jót fog tenni.
De ugyan ilyen problémát okozhat a "csípős" hideg levegő, a túl szeles vagy például a túl erős légkondicionálás is.
4. Stressz és alváshiány
Előfordult már, hogy "bad skin days" napot éltél át, amikor kevés volt a pihenés és az alvás? Igen, kutatások szerint az alvás vagy a pihenés hiánya károsíthatja a bőr állapotát is, és fokozott transzepidermális vízveszteséghez vezethet. Pihenj, aludj többet, és védd bőröd!
Néhány olyan belső tényező, amelyet általában nem tudunk befolyásolni:
1. Genetika
Bár ez nagymértékben kívül esik az ellenőrzésünkön, egyes emberek (férfiak és nők egyaránt) genetikailag károsodott bőr védőréteg felépítéssel rendelkeznek. Náluk nem termelődnek olyan, egymással kapcsolatban álló összetevők, amelyek az egészséges barrier működéséhez szükségesek. Ezt általában atópiás dermatitiszben vagy ekcémában szenvedő embereknél látjuk. Azonban teljesen biztonságos és egészséges bőrápolási szokásokat gyakorolhatunk, hogy megakadályozzuk, hogy ezek még rosszabbá váljanak.
2. Öregedés
Sajnos, ahogy öregszünk, a bőr védőrétegünk is gyengül. Ezért nem ritka, hogy az embereknél a kor előrehaladtával szárazabb és érzékenyebb lesz a bőr.
Hogyan lehet helyrehozni a sérült bőr védőréteget?
Ha ez megtörtént, mit kell tenned ezután? Itt összegyűjtöttünk néhány tippet az egyes lépésekről és arról, hogy mit tegyél.
1. Találd meg a kiváltó okot
Igen, ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik, de ha egyszer leszűkítetted a lehetséges okokat (különösen, ha a saját bőrápolási szokásaid miatt történt), sokkal könnyebb kezelni és megelőzni, hogy a jövőben megtörténjen. Ellenőrizd az egyes okok pontját, amelyeket fentebb említettünk. Túlzásba vitted a bőrmosást vagy a hámlasztást? Milyen a levegő minősége vagy az alvásod minősége? Ha erre megvan a válasz máris közelebb kerültél a probléma megoldásához.
2. Korlátozd az arcmosás gyakoriságát és idejét
Bár a vízre szükség van ahhoz, hogy bőrünk normálisan működjön és hidratált maradjon, a víz még jobban kiszáríthatja a bőrünket, és még több károsodáshoz vezethet. Ezért naponta csak egyszer vagy legfeljebb kétszer mossunk arcot langyos vízzel, és olyan gyengéd és alacsony pH-értékű tisztítószerekkel, amelyek nem súlyosbítják a bőr lipidgátjának elvesztését.
3. Hagyd abba a hámlasztást egy időre
Ha a bőr védőréteged veszélyeztetett, akkor azonnal hagyd abba a hámlasztást! Ez lehetővé teszi a bőröd számára, hogy regenerálja magát. Amint minden tünet megszűnt, lassan elkezdheted a hámlasztást beépíteni a rutinodba. Azonban, ha a túlzott hámlasztás okozta ezt a problémát akkor gondold végig milyen hámlasztót, és hogyan vezeted vissza a rutinodba.
4. Hidratáld a bőröd
A leglényegesebb lépés a bőrápolási rutinodban, különösen ebben az időszakban. A puszta hidratálással nem sokat érsz, mivel az gyorsan elpárolog a sérült bőrön keresztül. Ezért elengedhetetlen, hogy hidratáló krémeddel zárd le; miközben a bőröd a szokásosnál több vizet veszít, csak azt szeretnéd, hogy a lehető legtovább megmaradjon a víz a bőrödben. Az olyan összetevők, mint a ceramid, a niacinamid, a panthenol és a zsírsavak a legjobbak ahhoz, hogy a bőr védőréteget boldogan és egészségesen tartsd.
5. Ne tesztelj új bőrápolási termékeket
Amíg a bőröd nincs a legjobb állapotban, nem a legjobb ötlet új termékeket kipróbálni, mivel a bőröd hajlamos az irritációra, és reagálhat az új termékre. Az összetevők nagyobb eséllyel irritálják a bőrödet, és súlyosbítják a gyulladást, ezért ebben az időszakban kerüld az új termékek kipróbálását.
6. Tartsd minimálisan a bőrápolási rutinod
Igen, mindig maradj az alapoknál. Ez csökkenti az irritáció esélyét az amúgy is irritált bőrödön. Az egészséges bőr barrier fenntartásának lépései, amikor a bőr a legalacsonyabb szinten van, a következők: Tisztítás, hidratálás és (fény)védelem. Ez a három lépés az alapvető lépések, amíg a barrier helyreáll. Minden további hidratálás a toner és/vagy a szérum által egy bónusz, de győződj meg róla, hogy mit tartalmaz jelenleg használt szérumod.
Bőr védőréteg javító összetevők
Ebben a táblázatban összeállítottunk egy kis segítséget a megfelelő bőrápolási termékek kiválasztásához is, amelyek képesek felgyorsítani a bőr helyreállítását, csökkentik az érzékenységet, és bármikor egészségesen tartják a bőrt. Számos olyan összetevő van, amelyre érdemes odafigyelned az irritált bőröd kezelésében. A bőr barrier helyreállítását segítő összetevők a következők: ceramidok, szabad zsírsavak, természetes hidratáló faktorok és niacinamid. Természetesen fontos, hogy a niacinamid túlzott mennyiségben nem segít, hanem további irritációt okozhat, így figyelj oda, hogy a termék, amit használsz ne magas (10% vagy hasonló) százalékban tartalmazza. Míg az olyan víz megőrző összetevők, mint a hialuronsav, a glicerin és a panthenol támogatják a bőr nedvességmegtartó képességét. Végül, de nem utolsósorban, a természetes növényi kivonatokból származó különböző bőrnyugtató összetevők, mint az Aloe, a Centella Asiatica (Ha többet szeretnél megtudni a Cicaról (Centella Asiatica) itt megteheted >>), a körömvirág és még sok más, segíthetnek a bőrpír és az irritáció enyhítésében.
Íme néhány bőrápolási top választásunk a bőrgát egészségének megőrzése érdekében:
Forrás: https://www.healthline.com/health/stratum-corneum